Artykuł
Optymalizacja kosztów zatrudnienia
Optymalizacja kosztów zatrudnienia
Panujące warunki ekonomiczne wymuszają bardzo często na firmach zredukowanie liczby pracowników bądź zmianę struktury zatrudnienia.
Pracodawca stojący przed decyzją o zwolnieniu pracownika powinien rozważyć, czy faktycznie chce zwolnić pracownika, czy może wystarczy zmiana formy współpracy.
W naszym społeczeństwie panuje przekonanie, iż tylko zatrudnienie na etacie daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, ale pracownicy świadczący pracę najemną powinni przyzwyczaić się do myśli, iż mogą to robić na odmiennych warunkach. Istnieje kilka alternatywnych sposobów współpracy, takich jak:
l umowy zlecenia,
l umowy o dzieło,
l prowadzenie działalności gospodarczej przez pracownika.
Wszystkie te formy postaramy się przybliżyć w porównaniu ze stosunkiem pracy, analizując wszystkie plusy i minusy poszczególnych form.
STOSUNEK PRACY
Analizując stosunek pracy, skoncentrujmy się na umowie o pracę na czas nieokreślony, która kojarzy się powszechnie z najpewniejszą formą zatrudnienia. Niewątpliwą korzyścią płynącą dla pracowników ze stosunku pracy jest cały katalog praw, jaki gwarantowany jest przez przepisy kodeksu pracy. Prawa takie nie przysługują ani zleceniobiorcy, ani tym bardziej podmiotowi gospodarczemu, które to podmioty świadczą usługi w ramach zobowiązań cywilnoprawnych i w swych prawach opierają się głównie na postanowieniach kodeksu cywilnego i zawartych umów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right