Artykuł
Przewłaszczenie na zabezpieczenie - skutki podatkowe
Przewłaszczenie na zabezpieczenie skutki podatkowe
Wśród sposobów zabezpieczania wierzytelności w obrocie gospodarczym występują nie tylko te uregulowane w obowiązujących przepisach, jak zastaw czy hipoteka, ale również takie, które zostały wypracowane przez praktykę i potrzeby obrotu gospodarczego.
Przy wypracowaniu rozwiązań nieuregulowanych w obowiązujących przepisach pomocne było orzecznictwo sądowe oraz doktryna.
ISTOTA PRAWNA PRZEWŁASZCZENIA
Przewłaszczenie funkcjonuje w polskim systemie prawnym jako umowa nienazwana, dopuszczalna do stosowania na podstawie art. 3531 Kodeksu cywilnego. Przepis ten wprowadza zasadę swobody umów: Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. W jednym ze swoich rozstrzygnięć Sąd Najwyższy przyjął stanowisko dopuszczające stosowanie umowy przewłaszczenia na podstawie powyższego przepisu kodeksu cywilnego (uchwała SN z 5 maja 1993 r., sygn. III CZP 54/03, OSN 12/1993, poz. 219).
W systemach prawnych krajów europejskich przewłaszczenie na zabezpieczenie również funkcjonuje. I tak przykładowo w Niemczech przewłaszczenie uznaje się powszechnie za dopuszczalne. Podobnie w Austrii i Szwajcarii nie jest zabronione stosowanie w obrocie umowy przewłaszczenia. Natomiast dopuszczalność przewłaszczenia na zabezpieczenie w prawie włoskim jest sporna i przez niektórych kwestionowana.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right