Artykuł
Przedawnienie zobowiązania podatkowego
Przedawnienie zobowiązania podatkowego
Coraz większe znaczenie praktyczne dla podatników podatku od towarów i usług ma zagadnienie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Istotą przedawnienia zobowiązania podatkowego jest to, że ze względu na upływ określonego czasu od momentu powstania zobowiązania podatkowego, w którym organy podatkowe nie podjęły czynności w celu jego wyegzekwowania lub czynności te okazały się nieskuteczne, zobowiązanie to wygasa. Instytucja ta ma więc na celu ochronę pewności obrotu prawnego oraz eliminację roszczeń, które na skutek upływu długiego okresu od chwili ich powstania byłyby oderwane od sytuacji faktycznej, w jakiej znalazł się podatnik. Wskutek przedawnienia zobowiązanie podatkowe przestaje istnieć1.
Termin przedawnienia zobowiązania podatkowego w VAT zostanie przedstawiony w dwóch przypadkach, tj. w sytuacji gdy urząd skarbowy:
l
wydaje decyzję ustalającą VAT z tytułu importu towarów w prawidłowej wysokości, gdyż organ celny nie pobrał podatku lub pobrał podatek w kwocie niższej od należnej,l
ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w konsekwencji naruszenia przez podatnika zasad rozliczania VAT (tzw. zobowiązanie sankcyjne).Uzasadnieniem przedstawienia problematyki terminu przedawnienia we wspomnianych dwóch sytuacjach jest wystąpienie w ostatnim okresie nowych interpretacji w tym zakresie, zasadniczo odmiennych od dotychczas przyjmowanych. Te nowe interpretacje mają tym większe znaczenie praktyczne, że zostały dokonane przez dwa znaczące autorytety w sprawach podatkowych Naczelny Sąd Administracyjny oraz Ministra Finansów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right