Artykuł
Usługi pośrednictwa
Usługi pośrednictwa
Jedną z czynności będących przedmiotem opodatkowania VAT, której opodatkowanie sprawia podatnikom duże trudności, są usługi pośrednictwa. Problemy te w znacznym stopniu wynikają z istotnych odrębności w przepisach o VAT dotyczących tych usług.
Należy zwrócić uwagę, że istotą pośrednictwa (najczęściej świadczonego na podstawie umowy agencyjnej) jest umożliwienie sprzedaży towarów lub świadczenia usług innym podmiotom, czyli doprowadzenie do zawarcia umów. Ta charakterystyczna cecha pośrednictwa spowodowała, że w ustawie o VAT:
l
podmioty świadczące tego rodzaju usługi stanowią odrębną grupę podatników,l
zasady korzystania ze zwolnień podmiotowych zostały określone odrębnie,l
zasada obliczania podstawy opodatkowania została uregulowana w sposób szczególny,l
zakres ewidencjonowania z zastosowaniem kas określono również w sposób szczególny.PODSTAWA OPODATKOWANIA
Jak wspomniano, pośrednicy stanowią według ustawy o VAT odrębną (wyszczególnioną) grupę podatników. Na podstawie bowiem art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 ze zm.) jedną z grup podatników tego podatku stanowią osoby prawne jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące agentami lub świadczące usługi o podobnym charakterze.
Ponadto w sposób szczególny została określona podstawa opodatkowania przy świadczeniu tych usług. Otóż w przypadku świadczenia usług pośrednictwa podstawę opodatkowania VAT stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usług, zmniejszona o kwotę podatku.