Artykuł
Usługi zakładu budżetowego
Usługi zakładu budżetowego
Gospodarowanie publicznymi zasobami finansowymi odbywa się z wykorzystaniem rozmaitych form organizacyjnych. Formy te charakteryzują się zróżnicowanym stopniem powiązania z budżetem, od bardzo ścisłych do względnie luźnych. Mogą mieć albo kształt jednostek organizacyjnych (zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze), albo też nie mają własnych struktur organizacyjnych, stanowiąc jedynie urządzenia gospodarki finansowej obsługiwanej przez określone podmioty (środki specjalne i fundusze celowe)1.
DEFINICJA ZAKŁADU
Zakłady budżetowe są jednostkami organizacyjnymi sektora finansów publicznych, których gospodarka finansowa jest prowadzona na zasadach określonych w art. 19 ustawy z 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 155, poz. 1014 ze zm).
Tak lakoniczna definicja zakładu budżetowego wymaga uzupełnienia i rozwinięcia. I tak:
l
Zakłady budżetowe stanowią formę o charakterze bardziej elastycznym w stosunku do jednostek budżetowych. Świadczą usługi na zasadzie pełnej lub częściowej odpłatności, a osiągane dochody przeznaczają na pokrycie własnych wydatków.l
Tworzenie zakładu budżetowego następuje w drodze decyzji dysponenta części budżetowej (art. 19 ust. 2 ustawy o finansach publicznych). Decyzja ta może przewidywać prowadzenie działalności przez wyodrębnione organizacyjnie oddziały tego zakładu, ze wskazaniem ich liczby i lokalizacji. Oddziały te mogą prowadzić gospodarkę finansową na podstawie własnych planów finansowych i posiadać własne rachunki bankowe.