Artykuł
Zawieszanie i zmniejszanie świadczeń zarobkujących emerytów i rencistów
Zawieszanie i zmniejszanie świadczeń zarobkujących emerytów i rencistów
Do końca lutego 2001 r. wszyscy zarobkujący emeryci i renciści, a także niektórzy płatnicy składek są zobowiązani do poinformowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wysokości przychodów osiągniętych w 2000 r.
Z uwagi na szeroki zakres tematyki dotyczącej zawieszania i zmniejszania świadczeń publikacja została podzielona na dwie części. W pierwszej omówimy ogólne zasady klasyfikowania przychodów, które mają wpływ na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń, oraz zasady zawieszania prawa do emerytur i rent w ciągu roku kalendarzowego. W części drugiej* zaprezentujemy zasady rozliczania przychodów oraz obowiązki ciążące na świadczeniobiorcach oraz osobach zatrudniających emerytów i rencistów.
ŹRÓDŁA OSIĄGANIA PRZYCHODÓW WPŁYWAJĄCYCH NA ZAWIESZENIE PRAWA DO ŚWIADCZEŃ LUB ZMNIEJSZENIE ICH WYSOKOŚCI
Na zawieszenie prawa do emerytury lub renty lub zmniejszenie wysokości tych świadczeń wpływa przychód osiągany z tytułu wykonywania działalności obowiązkowo podlegającej ubezpieczeniom społecznym. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, zgodnie z art. 104 ust. 1 i 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.), uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności.
Rodzaje działalności objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych wymienione są w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 ze zm.). Ustawa ta określa również zasady podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom. Należy jednak zaznaczyć, że o ile samo określenie działalności objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych ma bezpośrednie zastosowanie do ustalenia przychodów wpływających na wysokość świadczeń przysługujących emerytom i rencistom, którzy osiągają przychód, o tyle przy ustalaniu tych działalności nie stosuje się tych przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń, które określają zasady podlegania ubezpieczeniom w przypadku zbiegu kilku tytułów ubezpieczeniowych.