Bilans 2000 - cz. 2
Bilans 2000 (cz. 2)
Publikujemy kolejną część artykułu na temat sporządzenia bilansu. W poprzedniej części zamieszczonej w DP nr 3 zaprezentowano zagadnienia: funkcji analitycznej bilansu, sposobu jego sporządzania oraz dotyczące wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowego majątku trwałego.
AKTYWA
Finansowy majątek trwały
Finansowy majątek trwały wykazuje się w bilansie jako:
l
udziały i akcje,l
papiery wartościowe,l
udzielone pożyczki długoterminowe,l
inne finansowe składniki majątku trwałego.Udziały i akcje
Finansowe składniki majątku trwałego w postaci udziałów i akcji w spółkach kapitałowych inwentaryzuje się, sprawdzając zgodność danych wynikających z zapisów na koncie Finansowy majątek trwały z dokumentacją określającą stan prawny posiadanych udziałów. Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości udziały i akcje wyceniamy według cen nabycia pomniejszonych o trwałą utratę ich wartości. Trwałą utratę wartości udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych, a także udziałów nabytych w spółdzielniach, ustalaną podczas ich inwentaryzacji, zalicza się do kosztów finansowych.
Natomiast ich wartość początkową zwiększamy o koszty nabycia, opłaty skarbowe, notarialne lub sądowe.
W przypadku gdy udziały lub akcje jednostka nabyła w walucie obcej, wycenia się je na dzień bilansowy po kursie, po którym nastąpił ich zakup, jednak w wysokości nie wyższej od obowiązującego na ten dzień kursu średniego, ustalonego dla danej waluty obcej przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
Papiery wartościowe
Elementy te zalicza się do składników finansowego majątku trwałego, jeśli nabyto je w celu lokaty kapitału.
W bilansie nie wykazuje się jako finansowych składników majątku trwałego papierów wartościowych przeznaczonych do odprzedaży. Długoterminowe papiery wartościowe wycenia się na dzień bilansowy, zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 2 i art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości, w cenach nabycia, a wyrażone w walucie obcej po kursie, po którym nastąpił ich zakup, jednak w wysokości nie wyższej od obowiązującego na dzień bilansowy kursu średniego, ustalonego na ten dzień dla danej waluty obcej przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego.