Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-28

Zmiany w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o VAT - cz. 1

Zmiany w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o VAT (cz. 1)

Na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2000 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 121, poz. 1296) zostało znowelizowane podstawowe rozporządzenie wykonawcze do ustawy o VAT, tj. rozporządzenie Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. (Dz.U. Nr 109, poz. 1245 ze zm.). Nowelizacja, która weszła w życie 1 stycznia 2001 r., wprowadza zmiany o zróżnicowanym charakterze – od dostosowujących istniejące uregulowania w VAT do zmian w innych niż podatkowe przepisach (np. wprowadzenie do kodeksu cywilnego regulacji dotyczących umowy leasingu), poprzez określające nowe sytuacje, w których niektórym podmiotom przysługuje zwrot VAT, oraz zmieniające stawki VAT, po zmiany o znaczeniu uściślającym.

SZCZEGÓLNE PRZYPADKI POWSTANIA OBOWIĄZKU PODATKOWEGO

l

Pierwsza zmiana dotyczy uregulowań odnoszących się do szczególnych przypadków powstania obowiązku podatkowego (§ 6 rozporządzenia z 22 grudnia 1999 r.). Otóż do końca ubiegłego roku obowiązek podatkowy w VAT w przypadku sprzedaży wydawnictw prasowych i wydawnictw dziełowych powstawał z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania zapłaty z tytułu sprzedaży tych wydawnictw, nie wcześniej jednak niż w dniu wydania i nie później niż 60. dnia od dnia wydania tych towarów. Jednak w przypadku gdy umowa sprzedaży przewidywała rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstawał z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną sprzedaż.

Od 1 stycznia 2001 r. został ograniczony termin powstania obowiązku podatkowego w VAT w ostatnim przypadku, tj. gdy umowa sprzedaży przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw. Ograniczenie to ma szczególnie duże znaczenie dla podatników VAT sprzedających czasopisma inne niż czasopisma specjalistyczne, których sprzedaż – w związku z nowelizacją od 1 stycznia 2001 r. art. 50 ustawy o VAT oraz poza okresem przejściowym, o którym będzie mowa w dalszej części – podlega opodatkowaniu 7-proc. stawką VAT zamiast 0-proc. W poprzednim bowiem okresie niewłaściwe określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT nie powodowało negatywnych skutków dla podatników (z tytułu sprzedaży nie był bowiem obliczany należny podatek). Natomiast po nowelizacji ustawy o VAT takie negatywne skutki już mogą wystąpić na skutek zaniżenia kwoty zobowiązania podatkowego lub zawyżenia kwoty zwrotu podatku albo kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym podlegającej rozliczeniu w następnym okresie rozliczeniowym („kwota do przeniesienia”).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00