Porada
Utrata prawa do zwrotu VAT w przypadku sprzedaży wyrobów akcyzowych
Utrata prawa do zwrotu VAT w przypadku sprzedaży wyrobów akcyzowych
Czy rozpoczęcie przez zakład pracy chronionej komisowej sprzedaży samochodów osobowych spowoduje utratę prawa do zwrotu podatku od towarów i usług?
Na wstępie należy zastrzec, iż przedstawiona kwestia należy do kontrowersyjnych. Pojawiają się w związku z tym wyraźne różnice interpretacyjne co do proponowanych sposobów jej rozstrzygnięcia. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest stosunkowo krótki okres obowiązywania przedmiotowej regulacji oraz związany z tym brak jednoznacznej praktyki organów podatkowych, a tym bardziej orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Przypomnijmy więc, iż w wyniku noweli do ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) wprowadzonej mocą ustawy z 20 listopada 1999 r. (Dz.U. Nr 95, poz. 1100) od 1 stycznia 2000 r. art. 14a ustawy o VAT zyskał nowe brzmienie. Zgodnie z jego ust. 1 prowadzący zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej ma prawo w zakresie działalności tego zakładu do otrzymania częściowego lub całkowitego zwrotu wpłaconej kwoty podatku od towarów i usług. Jednocześnie w ust. 7 zostały określone sytuacje, w których prawo to nie przysługuje. I tak, według art. 14a ust. 7 pkt 1 przepisu ust. 1 nie stosuje się do podatników podatku akcyzowego oraz innych podatników sprzedających wyroby akcyzowe, z wyjątkiem wyrobów wymienionych w załączniku nr 6 do ustawy w poz. 8, 9, 11 i 20 (sól, środki upiększające i wyroby perfumeryjne, karty do gry, z wyłączeniem kart do gry dla dzieci, opakowania z tworzyw sztucznych).