Gorąca linia w sprawie e-Doręczeń
Resorty cyfryzacji oraz rozwoju i technologii opracowały odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące nowego systemu oraz jego funkcjonowania
Korzystanie z usługi doręczenia elektronicznego oznacza, że wszystkie urzędowe pisma można odbierać oraz nadawać online. To również droga do przesyłania innych dokumentów wymagających potwierdzenia odbioru. Jest to zatem rozwiązanie wspierające codzienne funkcjonowanie przedsiębiorców, organizacji i wszystkich obywateli. Aby móc z niego korzystać, należy założyć adres do doręczeń i skrzynkę. Można to zrobić za pośrednictwem serwisu prywatnego operatora albo serwisów administracji publicznej Gov.pl.
W tym celu należy wypełnić wniosek o adres do doręczeń elektronicznych (ADE) i wyznaczyć administratora skrzynki doręczeń. Następnie minister cyfryzacji nadaje ADE, który jest cyfrowym identyfikatorem, wpisywanym do bazy adresów elektronicznych (BAE). Pozwala to jednoznacznie identyfikować strony korespondencji. Kolejny krok to aktywacja, którą należy przeprowadzić według instrukcji przekazanej wraz z informacją o utworzeniu ADE i skrzynki doręczeń na e-mail wskazany we wniosku.