Rozwiązania informatyczne wspomagają raportowanie ESG
Firmy dostrzegają pozytywne skutki wdrażania idei ESG. Jednak mniej niż połowa korzysta z nowoczesnych narzędzi i oprogramowania do analizowania działań z tym związanych – wynika z raportu DGTL Business przygotowanego na zlecenie IFS Polska
Coraz więcej firm w Unii Europejskiej jest zobowiązanych do raportowania ESG i uwzględniania w swojej działalności wymogów dotyczących ochrony środowiska, aspektów społecznych i ładu korporacyjnego. Obowiązek wynikający z unijnych regulacji (dyrektywa CSRD) dotyczy dużych przedsiębiorstw, czyli zatrudniających więcej niż 500 pracowników, mających co najmniej 20 mln euro sumy bilansowej albo osiągających przychody netto ze sprzedaży powyżej 40 mln euro. W 2025 r. zostaną nim objęte przedsiębiorstwa, które spełnią dwa z trzech kryteriów: zatrudnienia ponad 250 pracowników, sumy bilansowej powyżej 25 mln euro lub rocznych przychodów powyżej 50 mln euro, a w 2026 r. – sektor MŚP. W każdym przypadku pośrednio wpłynie to również na dostawców objętych obowiązkiem przedsiębiorców.
Raportowanie zrównoważonego rozwoju jest skomplikowane. To rewolucja wymagająca odpowiedniego przygotowania. Tymczasem, jak wynika z raportu „Czas na ESG” przygotowanego na zlecenie IFS Polska przez DGTL Business, firmy wciąż mają trudności z gromadzeniem właściwych danych, zapewnieniem ich spójności, wiarygodności i porównywalności. Badanie przeprowadzono wśród 100 polskich przedsiębiorstw z branży energetycznej i produkcyjnej, których obroty za 2022 r. wyniosły minimum 400 mln zł. W poszczególnych pytaniach przewidziano odpowiedzi wielokrotnego wyboru.