Artykuł
Grupa ORLEN wspiera transformację miast
Ładowarka elektryczna na jednej ze stacji paliw ORLEN w Łodzi
Według prognoz aż 80 proc. ludzi na świecie do 2050 r. będzie mieszkać w miastach. Już teraz żyje w nich aż 75 proc. mieszkańców Unii Europejskiej oraz 60 proc. Polaków. Rodzi to ogromne wyzwania dla społeczeństw, gospodarek i środowiska. Stawianie im czoła wpisuje się w działania podejmowane przez spółki Grupy ORLEN.
Ze względu na swoje gospodarcze i polityczne znaczenie w miastach będzie realizowana ogromna część unijnego planu, który zakłada osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r. To szansa, by unowocześnić w nich dotychczasowe, tradycyjne procesy i wdrożyć rozwiązania oraz usługi, które wspierają zrównoważony wzrost, w tym sprawiedliwą transformację – czytamy w raporcie „ORLEN dla miast”. Jednocześnie wskazuje on wyzwania.
Problem jest poważny. Istnieje swego rodzaju sprzężenie zwrotne: wysoka aktywność gospodarcza w miastach negatywnie wpływa na środowisko. Z kolei miasta, zwłaszcza duże, są szczególnie narażone na skutki zmian klimatu.
Jak podsumowuje raport ORLENU, 46,2 proc. miast w Polsce w 2020 r. borykało się z niedoborem wody. W tym samym roku straty gospodarcze wywołane zmianą klimatu w Polsce wyniosły 359 mln euro. Aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w naszym kraju.
Na tym nie koniec alarmujących statystyk. Na przykład w 2020 r. w Unii Europejskiej odnotowano 238 tys. przedwczesnych zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem PM 2,5. Z tego 36,5 tys. przypadło na Polskę, co oznacza drugą pozycję w UE.