Artykuł
gazetaprawna.pl/biznes-i-klimat/
Gaz ziemny jest filarem rozwoju gospodarki
W polskiej i światowej gospodarce rośnie znaczenie gazu ziemnego, niezbędnego wobec trwającej transformacji energetycznej. Potwierdzają to dane o jego zużyciu oraz inwestycje na rynku. W Polsce – m.in. Grupy ORLEN, która zapewnia bezpieczeństwo odbiorcom tego surowca
Latem tego roku Grupa ORLEN poinformowała, że realizowana przez jej spółkę zależną Energa budowa elektrowni gazowej w Grudziądzu jest zaawansowana już prawie w 80 proc. i weszła w kluczową fazę, jaką jest instalacja zespołu turbin, najważniejszego elementu inwestycji. Tym samym już tylko miesiące dzielą nas od jej zakończenia. Blok parowo-gazowy o mocy brutto 575 MW – będący jedną z najnowocześniejszych tego typu jednostek w Europie – zostanie uruchomiony w przyszłym roku i będzie produkować ok. 4 TWh energii rocznie. Pokryje więc zapotrzebowanie na energię ponad 1 mln gospodarstw domowych.
Powstająca w Grudziądzu elektrownia gazowa nie jest jedyną inwestycją Grupy ORLEN w bloki energetyczne oparte na błękitnym paliwie. Również latem polski koncern przypomniał, że niemal na podobnym etapie zaawansowania budowy – dokładnie 70 proc. – znajduje się powstająca w Ostrołęce jednostka gazowo-parowa o mocy 745 MW. To jedno z kluczowych przedsięwzięć spółki Energa w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł bilansujących Krajowy System Elektroenergetyczny.
Nowe bloki będą wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej w procesie transformacji energetycznej Polski. Będzie to możliwe, bowiem nowoczesne elektrownie gazowo-parowe – znane też pod skrótem CCGT, Combine Cycle Gas Turbine – charakteryzują się dużą elastycznością oraz możliwością szybkiego przejścia od stanu wygaszenia do pełnej wydajności. To cechy o kluczowym znaczeniu dla systemu elektroenergetycznego z rozwijającymi się dynamicznie źródłami odnawialnymi. W przypadku zagrożenia deficytem mocy, np. ze względu na niesprzyjające dla produkcji z OZE warunki pogodowe (w wypadku farm fotowoltaicznych jest to noc lub duże zachmurzenie, a w wypadku elektrowni wiatrowych brak wiatru), bloki typu CCGT mogą uzupełniać niedobory poprzez sprawne bilansowanie produkcji energii elektrycznej.