Artykuł
Pokora jest oznaką mądrości
Rozwijając własną firmę, warto łączyć ambicje z szacunkiem do większych graczy na rynku
Z Adamem Góralem rozmawia Marek Tejchman
Transformacja energetyczna, rewolucja cyfrowa i związane z demografią zmiany na rynku pracy to główne wyzwania, jakie wskazują przedsiębiorcy, z którymi rozmawiamy w ramach akcji NPBP. Jak wobec tych wyzwań zachować konkurencyjność polskiej gospodarki i polskich firm?
Wyzwania, przed którymi dzisiaj stoimy, są trudne i wymagają wielu zmian, jednak musimy zrozumieć, że od nas pojedynczo tak naprawdę niewiele zależy. Globalne procesy, o których pan wspomina, dzieją się poza nami. Ja staram się twardo stąpać po ziemi. Dlatego podkreślam, jak ważna jest dla nas Unia Europejska. Jeżeli my – Europejczycy – nie zaczniemy jej mocno rozwijać, to nie będziemy partnerami dla Chin i Stanów Zjednoczonych.
A w USA zaraz wybory.
Bez względu na to, kto w nich wygra, jeżeli jako Europejczycy nie będziemy lepiej działali razem, to zawsze będziemy traktowani instrumentalnie, a nie podmiotowo.
Ten wątek pojawia się coraz częściej w rozmowach z polskim biznesem. Przekonanie, że trzeba wziąć sprawy w swoje ręce, zacząć kszałtować UE.