Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-10-16

Łatwiej jest działać i żyć w wiarygodnym państwie

Zagadnienie wiarygodności ekonomicznej państwa jest kluczowe dla skuteczności prowadzenia polityki publicznej, w szczególności dla łagodzenia kryzysów gospodarczych. To istotna wartość ekonomiczna, wpływa również na warunki prowadzenia działalności gospodarczej

Decydenci polityczni stale są stawiani przed wyborem między koncentracją uwagi na efektach krótkookresowych (stopa procentowa, a w szerszym rozumieniu równowaga makroekonomiczna) a długookresowych (czynniki wytwórcze, wzrost gospodarczy). Im bardziej państwo jest wiarygodne, tym mniej jego polityka może się koncentrować na problemach krótkookresowych, a bardziej – skupiać na długookresowych celach.

Pod lupą Keynesa

Podstawowe dla zrozumienia wiarygodności ekonomicznej państwa jest dostrzeżenie zależności między krótkookresowymi (bieżącymi) i długookresowymi (przyszłymi) następstwami działań i zjawisk gospodarczych.

Przyjrzyjmy się temu poprzez interpretację teorii Keynesa. Jeżeli w działalności gospodarczej kierujemy się przede wszystkim stopą procentową (która, co podkreśla Keynes, jest zjawiskiem bieżącym) oraz krańcową efektywnością kapitału, to w gospodarowaniu znaczenie przyszłości znika, a utrwala się teraźniejszość. Inaczej jest, gdy ta ostatnia wiąże się z przyszłością przez kapitał produkcyjny. To inwestycje wytwórcze (rozwojowe) otwierają drogę do przyszłości i tworzą podstawę do sprostania wyzwaniom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00