Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-10-14

cyfrowa-gospodarka.gazetaprawna.pl

Ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa: tylko co trzecia uwaga została uwzględniona

Analiza danych podawanych przez Ministerstwo Cyfryzacji wskazuje, że spośród ponad 1,5 tysiąca uwag zgłoszonych do projektu ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, uwzględniono całkowicie lub częściowo 37,5 proc., wyjaśniono 41 proc. a nie uwzględniono 21,5 proc. Tymczasem 7 października Ministerstwo Cyfryzacji informowało o 70 proc. przyjętych propozycji.

To, że Polska nie wprowadzi na czas w życie zapisów Dyrektywy NIS 2 po prezentacji przez Ministerstwo Cyfryzacji nowego projektu ustawy jest już jasne. Powinno się to bowiem stać do 18 października. Nie uda się nawet w tym roku, jak wynika z przekazanych przez Ministerstwo Cyfryzacji informacji. W listopadzie projekt miałby rozpatrzyć Komitet Stały Rady Ministrów, do końca roku – przyjąć rząd i przesłać do Sejmu, a nowa ustawa miałaby być uchwalona w 2025 roku, a więc już po objęciu przez Polskę prezydencji w UE.

To nie jedyny problem. Wobec pierwotnego projektu ustawy, organizacje biznesowe oraz eksperci zgłosili wątpliwości, niektóre dość fundamentalne. Po etapie konsultacji Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło 7 października zmodyfikowaną w pewnym zakresie propozycję. Jak się okazało, uwag do pierwotnej wersji ustawy napłynęło wiele, dokładnie 1567.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00