Artykuł
Branża energetyczna stawia na przyspieszenie dekarbonizacji
Transformacja energetyczna jest niezbędna, aby nasza gospodarka pozostała konkurencyjna. Postępuje jednak za wolno, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę dystans do odrobienia w zakresie dekarbonizacji na tle innych państw w Europie – mówili uczestnicy debaty „Transformacja polskiego sektora energii” podczas Energy Days w Katowicach
Udział odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym sukcesywnie rośnie. Nadal jednak to węgiel odgrywa w nim decydującą rolę. Jego udział, patrząc na dane za 2023 r., wciąż sięga ponad 60 proc. To o 9 proc. mniej niż w 2022 r. Realizacja wytyczonych przez Unię Europejską celów w zakresie osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 r. wymaga w związku z tym zdynamizowania działań, a także postawienia na atom, wodór, paliwa syntetyczne, które są coraz bardziej poszukiwane.
Tymczasem nowe inwestycje wymagają ogromnych nakładów finansowych, pozyskanie środków jest wyzwaniem dla firm energetycznych, wciąż opierających się na węglu – zauważyli uczestnicy sesji inaugurującej konferencję Energy Days.