Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-09-30

kongres zdrowe miasta

Przyszłością miast są zdrowi i szczęśliwi mieszkańcy

Powstała nowa platforma wymiany doświadczeń oraz inspirujących dyskusji na temat kierunku rozwoju polskich miast – w Warszawie odbył się pierwszy Kongres Zdrowe Miasta: Ludzie – Biznes – Środowisko

Kongres Zdrowe Miasta wyrasta z projektu Indeks Zdrowych Miast, inicjatywy zainaugurowanej w 2022 r. przez Grupę LUX MED i realizowanej wspólnie ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie oraz Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej.

– Chcieliśmy pójść krok dalej i stworzyć również przestrzeń dla rządu, samorządu, mieszkańców, biznesu, nauki do dzielenia się pomysłami oraz innowacjami, dzięki którym miasta staną się lepszym miejscem do życia. Dziś zamieszkuje je 60 proc. ludności Polski i ten odsetek rośnie. Dlatego tak ważne jest, aby budować ich lepszą przyszłość. To, jak się w nich czujemy, to, czy odpowiadają na nasze potrzeby, ma wpływ na nasz stan psychiczny – powiedziała, otwierając Kongres Anna Rulkiewicz, prezeska zarządu Grupy LUX MED.

Wydarzenie, które odbyło się 23–24 września, oprócz Grupy LUX MED współorganizowali również Open Eyes Economy Summit oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Podczas uroczystego otwarcia prof. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej OEES, Fundacja GAP, podkreślił, że Kongres stał się okazją do zajęcia się tematami, które ekonomia traktuje marginalnie, a dyskusje o zdrowiu połączono z rozwojem gospodarczym i biznesem.

Profesor Piotr Wachowiak, rektor SGH, zwrócił uwagę na wagę tematu również w kontekście tegorocznej powodzi.

– Gdyby miasta były zdrowe, jej skutki byłyby mniejsze. Uważam, że Kongres stworzył okazję do powstania publikacji na temat tego, jak powinny one wyglądać i w jakim kierunku się rozwijać. Zdrowe powinny być też firmy działające w miastach – zauważył Piotr Wachowiak.

Po uroczystym otwarciu zabrał głos Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki. Odniósł się on do największych bolączek miast, zwracając uwagę, że zmiany podatkowe (w poprzedniej kadencji parlamentu), które wpłynęły na ich przychody, nie są jedynym powodem, dla którego ich rozwój jest blokowany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00