Artykuł
Kanclerz Merz?
Jeśli kandydat CDU faktycznie przejmie władzę, to może się zderzyć z oczekiwaniami – i obywateli Niemiec, i polityków UE
Friedrich Merz na sesji Bundestagu, 11 września 2024 r.
Od 17 października Friedrich Merz jest oficjalnym kandydatem na fotel kanclerza zarówno chadeków (CDU), jak i ich siostrzanej partii CSU z Bawarii. Jeśli wierzyć sondażom oraz kursowi, jaki aktualnie obrały partie głównego nurtu, to z dużym prawdopodobieństwem mniej więcej za rok Merz faktycznie kanclerzem zostanie.
Joachim Merz, ojciec kandydata na kanclerza, dorastał we Wrocławiu. Jako 17-latek wstąpił jednak do wojska. Z czteroletniego okresu służby aż 3,5 roku spędził jednak w niewoli sowieckiej, a kiedy wrócił do powojennych Niemiec, szukał rodziny za pośrednictwem Czerwonego Krzyża (odnalazł ją ostatecznie w Westfalii).
Merz senior wprowadził syna w arkana polityki, był bowiem znanym lokalnie działaczem CDU w Nadrenii Północnej-Westfalii. Urodzony w 1955 r. Friedrich został dzięki ojcu członkiem Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej już w 1972 r. Zaczął więc działalność polityczną, mając zaledwie 17 lat. Od początku karierę polityczną łączył z nauką, a potem pracą w charakterze prawnika. W Bundestagu zasiadał bez przerwy w latach 1994–2009, jego kariera przyspieszyła jednak dopiero około roku 2000, kiedy to razem z Angelą Merkel do władzy w ugrupowaniu wyniósł go skandal dotyczący finansowania partii – ten sam, który pogrzebał Helmuta Kohla i osłabił Wolfganga Schäublego. Merz został wtedy szefem frakcji, a Merkel przewodniczącą partii.