Artykuł
aktualności
Przyznanie rekompensaty dla strażaka OSP bez udziału gminy
Wnioski złożone przez poszkodowanych w akcji strażaków będzie weryfikować zespół składający się wyłącznie z pracowników lub strażaków z komendy wojewódzkiej PSP – wynika z nowego rozporządzenia. Od 8 września br. wójt stracił możliwość wyznaczenia do jego składu pracownika urzędu
To mało jeszcze znany skutek wejścia w życie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 5 września 2024 r. w sprawie przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej (dalej: nowe rozporządzenie). Reguluje ono zasady przyznawania specjalnego świadczenia dla strażaka ratownika OSP, który doznał uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku w związku z działaniem ratowniczym, akcją ratowniczą, szkoleniem lub ćwiczeniami. Dodajmy, że samo świadczenie nie jest nowością – nowe rozporządzenie zastąpiło rozporządzenie o bliźniaczej nazwie z 1 lutego 2022 r. (dalej: stare rozporządzenie).
Podstawa zmian
Jak wyjaśnił resort w uzasadnieniu do projektu, wprowadzenie nowych przepisów wykonawczych wynikało głównie z konieczności dostosowania ich do zmian wprowadzonych przez ustawę z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja). Nowelizacja, która weszła w życie 8 października ub.r., nieznacznie zmodyfikowała przepisy dotyczące rekompensaty dla strażaków OSP. Mianowicie ustawodawca w art. 14 ust. 1 ustawy o ochotniczych strażach pożarnych (dalej: ustawa o OSP) doprecyzował, że prawo do niej przysługuje strażakowi ratownikowi OSP wyłącznie wtedy, jeśli zdarzenie, podczas którego doszło do wypadku, było „zaewidencjonowane w Systemie Wspomagania Decyzji Państwowej Straży Pożarnej, o którym mowa w art. 14g ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej” (dalej: u.o.p.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right