Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-09-17

Profilaktyka chorób cywilizacyjnych wciąż szwankuje

fot. Marcin Biodrowski_marcinbiodrowski.com

Pomimo nagłaśniania potrzeby profilaktyki przez ekspertów i media, rosnącej świadomości społecznej i rozwoju technologii w medycynie profilaktyka chorób cywilizacyjnych jest nadal wyzwaniem. O tym, dlaczego i jak tę sytuację zmienić, rozmawiali eksperci podczas debaty „Dziennika Gazety Prawnej” na Forum Ekonomicznym.

W dyskusji „Panel Choroby cywilizacyjne – skuteczne sposoby walki z wciąż silnym wrogiem” wzięli udział: Krzysztof Łanda, lekarz, wiceminister zdrowia w latach 2015–2017, dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia, prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju, przewodniczący Rady Funduszu Medycznego, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMED oraz Artur Prusaczyk, wiceprezes Centrum Medyczno-Diagnostycznego.

– Ludzkość jest ofiarą cywilizacji, którą rozwinęła. Poradziliśmy sobie z bardzo wieloma chorobami zakaźnymi, poprawiliśmy jakość żywności i wody pitnej, ale cywilizacja, która spowodowała, że żyjemy dłużej, jednocześnie sprawia, że umieramy z powodów, jakie kiedyś były marginalne – powiedział Krzysztof Łanda.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00