Do końca września jest czas na publikację raportów za I półrocze
Ze względu na przynależność do grup kapitałowych coraz więcej jednostek przygotowuje dane do sprawozdania za I półrocze 2024 r. Spośród przedsiębiorstw niefinansowych opublikować je muszą wprawdzie tylko podmioty giełdowe, ale na skonsolidowane sprawozdanie śródroczne takiej jednostki składają się dane wielu podmiotów zależnych. Oznacza to, że również one muszą rzetelnie przygotować informacje, które potem będą częścią ostatecznego raportu. Do czasu opublikowania sprawozdań śródrocznych – najpóźniej do końca września br. – jest jeszcze trochę czasu, ale należy pamiętać, że są one poddawane przeglądowi przez biegłego rewidenta. W przypadku gdy dane są przekazywane tylko wewnętrznie, jednostka dominująca musi zaś mieć czas na ich skonsolidowanie.
Jednostki wskazane w rozporządzeniu ministra finansów z 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz.U. poz. 757; dalej: rozporządzenie) muszą przekazywać nie tylko raporty roczne, lecz także śródroczne. Zgodnie z jego par. 60 są to raporty kwartalne i półroczne. Obowiązek ten z zasady dotyczy zarówno sprawozdań jednostkowych, jak i skonsolidowanych. Przy czym zgodnie z par. 62 ust. 1 rozporządzenia „emitent będący jednostką dominującą nie przekazuje odrębnego raportu kwartalnego, jeżeli zamieszcza w skonsolidowanym raporcie kwartalnym kwartalną informację finansową zawierającą określone informacje” wskazane szczegółowo w rozporządzeniu „oraz przekaże, w formie raportu bieżącego, oświadczenia o zamiarze przekazywania skonsolidowanych raportów kwartalnych zawierających tę kwartalną informację finansową”.
Także w przypadku sprawozdania półrocznego, a więc tego, które teraz jest przygotowywane, można odstąpić od odrębnego sprawozdania jednostkowego, jeśli zostanie ono dołączone do sprawozdania półrocznego skonsolidowanego. W takim wypadku trzeba też dołączyć raport firmy audytorskiej z przeglądu lub sprawozdanie z badania tego sprawozdania oraz inne informacje i dane, które są istotne dla właściwej oceny sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowego emitenta, a nie zostały zamieszczone w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.