Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-08-05

praktyka

Przy finansowym wspieraniu spółki osobowej może się pojawić PCC

Podatek od czynności cywilnoprawnych jest to danina dość specyficzna, bo ze swojej natury ma niegospodarczy charakter, a obciążone są nią wyłącznie czynności wprost wskazane przez ustawodawcę. Jednak ten podatek w praktyce nieraz dotyczy również przedsiębiorców

Wykonywanie działalności gospodarczej w formie spółki, tak kapitałowej, jak osobowej, ale także cywilnej, jest związane z koniecznością uwzględnienia pośród ciężarów ekonomicznych z niej wynikających właśnie kwoty PCC. Jeśli weźmie się pod uwagę to, że stawka podatku wynosi tylko 0,5 proc., to mogłoby się wydawać, iż nie jest to duże obciążenie. Jednak o istotności PCC i jego rzeczywistym wpływie na finanse spółki lub wspólników niejednokrotnie decyduje szeroki zakres jego zastosowania w odniesieniu do umów spółki.

Nie tylko zawarcie umowy

Sęk w tym, że opodatkowaniu PCC podlega zarówno zawiązanie, jak i zmiana umowy spółki. Jakby tego było mało, ustawodawca podatkowy niezwykle szeroko zarysował zakres terminu „zmiana umowy spółki” stosowanego dla potrzeb PCC. Zgodnie z art. 1 ust. 3 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 295; dalej: ustawa o PCC) za zmianę umowy uważa się:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00