Artykuł
Uprawnienie płatnika wygasa szybciej, niż można by się spodziewać
Płatnikom PIT i CIT przysługuje wynagrodzenie za wykonywanie swoich obowiązków. Ale prawo to przedawnia się szybciej niż zwrot nadpłaty podatku za cały rok. Wyklucza je również – w całości lub w części – skorzystanie z ulgi na innowacyjnych pracowników
Przypomnijmy, że prawo płatnika (i inkasenta) do wynagrodzenia wynika z art. 28 par. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 879; dalej: ordynacja podatkowa) i dotyczy zarówno płatników PIT, jak i CIT. Przysługuje ono z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa i wynosi dla:
- płatnika – 0,3 proc. kwoty pobranych przez niego podatków,
- inkasenta – 0,1 proc. kwoty pobranych przez niego podatków.
Wysokość tę ustalił minister finansów w rozporządzeniu z 28 czerwca 2022 r. w sprawie wynagrodzenia płatnika i inkasenta z tytułu terminowego wpłacania podatków na rzecz budżetu państwa (Dz.U. poz. 1377). Wyjątkowo – w okresie od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. – wynagrodzenie płatnika z tytułu wpłaconego terminowo PIT od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej wynosiło 0,6 proc. kwoty tego podatku.
Z jaką częstotliwością
Płatnik wykazuje swoje wynagrodzenie w:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right