Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-07-29

prawo autorskie

Pieniądze w zasięgu twórców

Ustawa, która czeka już tylko na podpis prezydenta, zapewni polskim mediom narzędzia usprawniające negocjacje z big techami, a branżom kreatywnym zagwarantuje tantiemy z internetu

 

W umiarkowanie optymistycznym scenariuszu opłaty licencyjne za publikacje prasowe wykorzystywane przez platformy internetowe zaczną wpływać do polskich wydawców za kilkanaście miesięcy. W czarniejszym – walka o wynagrodzenie może potrwać około trzech lat.

W piątek, 26 lipca, Sejm przegłosował ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm.), przyjmując wszystkie poprawki Senatu – w tym kluczowe dla wydawców prasowych rozwiązanie przewidujące, że jeśli w negocjacjach z platformami internetowymi wykorzystującymi ich publikacje nie ustalą wynagrodzenia za te treści, będzie interweniował Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Nowelizacja wdraża dyrektywę 2019/790 o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (dalej: dyrektywa DSM). Unijna regulacja wprowadza prawo wydawcy prasowego do wyłącznej eksploatacji online jego publikacji przez platformy internetowe (np. Google), co daje podstawę domagania się opłaty licencyjnej. Połowa pieniędzy przypadnie dziennikarzom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00