Artykuł
aktualności
Bony energetyczne włodarze przyznają i wypłacą bez decyzji
Już od 1 sierpnia gminy będą przyjmować wnioski o wypłatę świadczenia rekompensującego wysokie ceny energii. Na ich rozpatrzenie przewidziano 60 dni. Jeśli wnioskodawca spełnia warunki, to postępowanie zakończy się wydaniem informacji o przyznaniu świadczenia
13 czerwca br. weszła w życie ustawa z 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego (Dz.U. z 2024 r. poz. 859; dalej: u.b.e.), która wprowadziła nowy rodzaj świadczenia zwanego bonem energetycznym. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast już powinni zacząć się przygotować do przyjmowania i rozpatrywania wniosków – będzie je można składać od 1 sierpnia. Szacuje się, że z pomocy skorzysta ok. 28 proc. gospodarstw domowych.
Chociaż samo wyrażenie „bon energetyczny” może się kojarzyć z dokumentem uprawniającym do usługi, zgodnie z art. 2 ust. 1 u.b.e. jest to jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacane na wniosek osoby ubiegającej się o jego przyznanie. Jest to kolejne wsparcie, m.in. po wcześniejszym dodatku węglowym, osłonowym, gazowym czy elektrycznym, które ma przeciwdziałać skutkom wzrostu cen energii. Konstrukcja prawna u.b.e. jest podobna do wcześniejszych aktów prawnych wprowadzających wszelkie dofinansowania, niemniej stosowanie przepisów nowej ustawy może w praktyce budzić wątpliwości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right