Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-07-08

cit i pit

Deregulacja podatków potyka się o sprzeciw resortu finansów

Planowana rewolucyjna deregulacja przepisów o uldze na działalność badawczo-rozwojową zostanie bardziej… uregulowana. Poprawione mają być też inne pomysły, m.in. w zakresie daniny od nieruchomości czy przedawnienia zobowiązania podatkowego

Resort finansów wnioskował nawet, aby pomysłodawca, czyli Ministerstwo Rozwoju i Technologii, odstąpiło od prac. Wydaje się jednak, że zmiany wejdą w życie, choć w okrojonej formie.

Miało być pięknie

Chodzi o rozwiązania, o których pisaliśmy jako pierwsi w artykule „Deregulacja w kierunku podatkowej optymalizacji” (DGP 71/2024). Resort rozwoju i technologii zaproponował je w projekcie nowelizacji niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego.

Część zmian deregulacyjnych ma dotyczyć przepisów podatkowych. Największe poruszenie wzbudziły te dotyczące przepisów o uldze na badania i rozwój. Przypomnijmy, że w jej ramach przedsiębiorcy uzyskujący przychody z działalności operacyjnej mogą dodatkowo odliczyć od dochodu koszty kwalifikowane poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Ulga pozwala odliczyć wydatki dwukrotnie (raz w ramach kosztów uzyskania przychodu, drugi raz w ramach ulgi), a nawet potrójnie (koszty zatrudnienia). Listę kosztów kwalifikowanych można znaleźć w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT i art. 26e ust. 2 ustawy o PIT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00