Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-06-24

Majątek bez właściwego zabezpieczenia

1,3 mld zł – na tyle wycenia lukę ubezpieczeniową w Polsce w zabezpieczaniu katastrof naturalnych Swiss Re Institute. Szacuje też, że łączna kwota strat katastroficznych jest dwa razy większa. PIU postanowiła zbadać, jak to wygląda w poszczególnych segmentach ubezpieczeń majątkowych

Luka ubezpieczeniowa to różnica między stratą ekonomiczną powstałą na skutek zdarzeń, które podlegają ubezpieczeniu w ciągu roku, a kwotą wypłaconych odszkodowań i świadczeń z tego tytułu oraz środków własnych, które mogą zostać wykorzystane w celu pokrycia straty. Określa się nią też ryzyka, na wypadek których nie ubezpieczyli się sami zainteresowani.

Swiss Re Institute ocenił, że Polska znajduje się dopiero na 15. miejscu wśród gospodarek z najwyższym indeksem odporności na skutki katastrof naturalnych, na zbadanych 39 krajów. Ryzyko wystąpienia katastrof jest więc wysokie. Jednocześnie, jak wynika z danych PIU, mniej niż 50 proc. nieruchomości mieszkaniowych i należących do przedsiębiorstw jest chronionych za pomocą ubezpieczenia. Izba postanowiła więc zbadać, jak luka w zabezpieczeniu kształtuje się w podziale na każdy z tych segmentów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00