Artykuł
cit
Spółki nieruchomościowe. Problem z ustaleniem wartości bilansowej
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zmienił stanowisko w zakresie ustalania pośredniego posiadania nieruchomości przez spółki nieruchomościowe
Przypomnijmy, że uznanie spółki za spółkę nieruchomościową ma konsekwencje zarówno dla niej samej, jak i dla jej udziałowców.
W najnowszej interpretacji, z 7 czerwca 2024 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.270. 2024.1.AN, dyrektor KIS stwierdził, że ustalając wartość bilansową nieruchomości posiadanych pośrednio przez spółkę matkę, należy brać pod uwagę wartość bilansową nieruchomości posiadanych przez jej spółki zależne. Jest to odejście od dotychczasowego stanowiska prezentowanego przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Co mówią przepisy
Przypomnijmy, że zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 35 ustawy o CIT spółka nieruchomościowa to podmiot zobowiązany do sporządzania bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości, w którym:
1) w przypadku podmiotów rozpoczynających działalność – na pierwszy dzień roku podatkowego (obrotowego) co najmniej 50 proc. wartości rynkowej aktywów (bezpośrednio lub pośrednio) stanowiła wartość rynkowa nieruchomości położonych w Polsce lub praw do takich nieruchomości, oraz wartość tych nieruchomości przekraczała 10 mln zł,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right