Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-06-20

rozliczenia

Jak obliczyć zasiłek po zwolnieniu od pracy z powodu siły wyższej

Płatnicy ciągle mają wątpliwości, jak obliczać świadczenia chorobowe, gdy w poprzednich miesiącach pracownik korzystał z tego nowego uprawnienia. Na szczęście różnice w wypłacanych kwotach są niewielkie

Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy w nagłych przypadkach rodzinnych, gdy jego obecność jest konieczna (art. 1481 kodeksu pracy). Wymiar zwolnienia jest limitowany w roku kalendarzowym i wynosi dwa dni lub 16 godzin. Z kodeksu pracy wynika, że w okresie tego zwolnienia od pracy pracownik ma prawo do połowy wynagrodzenia. Wynagrodzenie jest ustalane tak jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Jak takie zwolnienie jest traktowane przy obliczaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego lub zasiłków? ZUS zmienił stanowisko i obecnie wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik korzystał ze zwolnienia z powodu siły wyższej podlega uzupełnieniu. Pisaliśmy o tym w artykule „Jak dni zwolnienia z powodu siły wyższej wpływają na zasiłek” w dodatku Ubezpieczenia i Świadczenia z 22 lutego 2024 r. (DGP nr 38). Mimo że ZUS zamieścił na swojej stronie wyjaśnienia, jak obliczać zasiłek w takim przypadku, to nie odpowiadają one na wszystkie pytania i wątpliwości płatników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00