Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-06-17

Opodatkowanie programów motywacyjnych opartych na akcjach

ESOP (and. employee stock ownership plan) to benefit pracowniczy, program motywacyjny, który nagradza pracowników za ich wkład w rozwój firmy. Umożliwia pracownikom stanie się współwłaścicielami firmy. Dzięki temu rozwiązaniu w dłuższej perspektywie czasowej pracownicy mają udział w sukcesach firmy, w której są zatrudnieni. Jest to ważny instrument w budowaniu wartości rozwijających się biznesów, ponieważ mądrze zaplanowany ESOP znacząco zwiększa szanse na długoterminowy wzrost.

Aby ESOP był bezpieczny, trzeba odpowiednio zarządzać kwestiami podatkowymi. Jakie przewagi podatkowe mają ESOP-y nad innymi formami benefitów pracowniczych? Jak efektywnie zaprojektować system motywacyjny oparty na akcjach/udziałach/opcjach? Na te i wiele innych pytań odpowiadają eksperci podatkowi, którzy w ramach Platformy Wiedzy MDDP prowadzili warsztat „ESOP-y. Inwestowanie. Ludzie.”

O co pytają na szkoleniach

problem Nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki akcyjnej z siedzibą w Polsce ustanowiło program motywacyjny dla kluczowych członków kadry menedżerskiej i pracowników spółki. Nadzwyczajne walne zgromadzenie podjęło również decyzję o warunkowym podwyższeniu kapitału zakładowego spółki oraz o emisji warrantów subskrypcyjnych.

Dzięki programowi motywacyjnemu jego uczestnicy nabędą prawo do nieodpłatnego objęcia warrantów, a także wykonania praw wynikających z warrantów przez objęcie określonej liczby akcji w kapitale zakładowym spółki na warunkach preferencyjnych, tj. po cenie nominalnej. Uczestnikami programu motywacyjnego są osoby uzyskujące od spółki przychody ze źródeł przychodów, o których mowa w art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 232; dalej: ustawa o PIT) – tj. przychody z umowy o pracę – oraz art. 13 ustawy o PIT – tj. przychody z działalności wykonywanej osobiście. Warranty nie mogą być zbywane na rzecz osób trzecich, są jednak dziedziczone.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00