Artykuł
Opodatkowanie benefitów pracowniczych – część pierwsza
Zdecydowana większość pracodawców zapewnia swoim pracownikom dodatkowe benefity. Warto pamiętać, że ich przyznanie wiąże się z określonymi konsekwencjami na gruncie podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Tymczasem praktyczne podejście do opodatkowania i oskładkowania benefitów w wielu firmach jest różne, czasami wręcz się zdarza, że pracodawcy potrącają zaliczki na podatek i składki ZUS od świadczeń, które mogłyby być wolne od niektórych obciążeń fiskalnych. Więcej na ten temat wyjaśniają eksperci podatkowi prowadzący na Platformie Wiedzy MDDP szkolenie dotyczące opodatkowania benefitów pracowniczych.
O co pytają na szkoleniach
Opieka medyczna
problem Pracodawca zapewnia pracownikom świadczenia z zakresu medycyny pracy (badania wstępne, okresowe i kontrolne) oraz profilaktyki zdrowotnej (niezbędnej z uwagi na warunki pracy). Czy koszty (wartość) takich świadczeń ponoszonych przez pracodawcę stanowią przychód pracownika, a co za tym idzie – podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne?
odpowiedź Jak wynika z ukształtowanej linii interpretacyjnej organów podatkowych, opłacanie przez pracodawcę kosztów obowiązkowej opieki z zakresu medycyny pracy nie powoduje u pracowników powstania przychodu w rozumieniu ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 232; dalej: ustawa o PIT). Zgodnie bowiem z ustawą z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465; dalej: k.p.) wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie są przeprowadzane na koszt pracodawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right