Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-05-23

zatrudnienie

AI nie taka straszna. Na razie

Pracownicy obawiają się, że nie tylko robotyzacja, ale też sztuczna inteligencja odbierze im zatrudnienie. Działania pracodawców na razie tego nie potwierdzają. Nie bez znaczenia jest deficyt pracowników na rynku

Sztuczną inteligencję w Polsce wykorzystują już sektory, gdzie kluczową rolę odgrywają analiza dużych zbiorów danych i bezpośrednia interakcja z klientem. Mowa o bankowości, ubezpieczeniach, e-commerce. Powoli AI przebija się też do sektora przemysłowego, choć, jak zauważa Sebastian Lemieszek, ekspert do spraw transformacji cyfrowej w firmie Siemens Polska, branża ta korzysta jeszcze z AI i zaawansowanych technologii znacznie rzadziej niż zachodnia konkurencja. Wynika to przede wszystkim z tego, że wcześniej nie przywiązywano wagi do gromadzenia i analizy danych. W rezultacie AI nie ma z czego czerpać.

W efekcie, jak dodaje Ewa Nowakowska, partnerka EY Polska, liderka EY AI Lab, proces implementacji pierwszych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji przeprowadziło jak dotąd 20 proc. średnich i dużych firm w Polsce. Mowa zarówno o pełnych wdrożeniach, jak i implementacjach pilotażowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00