Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-05-23

vat

Niższy VAT nie dla domków letniskowych. Problem jest nadal z akademikami

Fiskus zmienił zdanie. Teraz twierdzi, że przedsiębiorcy mogą stosować 8-proc. VAT wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych służących do stałego zamieszkania

Jeśli więc firma zajmuje się np. budową domków letniskowych lub rekreacyjnych, to musi wystawiać faktury z 23-proc. VAT. Potwierdził to 9 maja br. wiceminister finansów Zbigniew Stawicki w odpowiedzi na poselską interpelację nr 2520.

Wcześniej skarbówka była innego zdania, co potwierdza wydana pod koniec 2020 r. wiążąca informacja stawkowa. Od tego czasu przepisy o VAT w tym zakresie się nie zmieniły. Ale przedsiębiorcom, którzy zaufali wcześniejszemu stanowisku skarbówki, grożą teraz wysokie dopłaty zaległego podatku wraz z odsetkami.

Mieszkalne…

Problem dotyczy wykładni dwóch przepisów, tj. art. 41 ust. 12a ustawy o VAT oraz art. 2 pkt 12 ustawy o VAT. Wynika z nich, że 8-proc. stawka podatku jest właściwa dla budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (dostawy, budowy, remonty, modernizacje, termomodernizacje, przebudowy, roboty konserwacyjne).

Chodzi m.in. o budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11 lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Preferencyjna stawka nie dotyczy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 mkw., oraz lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 mkw. (art. 41 ust. 12b ustawy o VAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00