Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-05-22

NGO chcą lepszej współpracy z samorządami

Rozwój współpracy władz samorządowych z organizacjami pozarządowymi to skuteczna forma angażowania mieszkańców w życie lokalnej społeczności. Z perspektywy samych NGO współpraca ta nadal pozostawia jednak wiele do życzenia. Potrzebne jest nowe podejście do aktualnych wyzwań i mechanizmów współdziałania z mieszkańcami

– 35 lat temu, kiedy startował odrodzony samorząd terytorialny w Polsce, przed samorządowcami nie stało zbyt wiele dylematów i trudnych decyzji do podjęcia, ponieważ wiadomo było, co należy zrobić. Pierwsza była droga, rura, ogólnie rzecz ujmując – zapewnienie podstawowych przyzwoitych warunków życiowych dla mieszkańców gmin – wskazuje Cezary Trutkowski, prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Jak dodaje, od tamtego czasu sytuacja zmieniła się jednak diametralnie.

– Badania pokazują, że choć mieszkańcy bardzo dobrze oceniają samorząd terytorialny, to pojawiają się bardzo niepokojące zjawiska. To np. niska frekwencja wyborcza w ostatnich wyborach samorządowych albo to, że w ponad 400 jednostkach samorządowych nie było wyborów, tylko odbył się plebiscyt (za albo przeciw jednemu kandydatowi – red.) i takich jednostek było o ok. 80 więcej niż pięć lat temu. To także pojawiające się i coraz mocniej słyszalne głosy krytyki ze strony ekspertów, organizacji pozarządowych czy ruchów miejskich – wylicza Cezary Trutkowski.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00