Czy frankowicz musi zapłacić PIT od kwoty otrzymanej od banku za odstąpienie od dochodzenia roszczeń
Czytelnik jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej w sierpniu 2011 r. zawarł z bankiem umowę kredytu hipotecznego denominowaną we frankach szwajcarskich na cele mieszkaniowe. Z analizy zapisów umowy wynikało, że zawiera ona klauzule abuzywne. W związku z tym w lipcu 2023 r. czytelnik wystąpił do banku z wnioskiem o mediacje w obecności niezależnego mediatora. W przypadku ich niepowodzenia czytelnik rozważał wystąpienie na drogę sądową, jednak w styczniu 2024 r. sprzedał mieszkanie i spłacił kredyt w całości. Kwota, którą wpłacił do banku przez cały okres obowiązywania umowy, znacznie przekraczała kwotę udzielonego kredytu. Różnica to kilkaset tysięcy złotych. W wyniku rozpoczętych w kwietniu 2024 r. mediacji bank zgodził się na zawarcie ugody, w wyniku której wypłacił w maju 2024 r. czytelnikowi:
• kwotę wyliczoną przez bank jako nadpłatę kredytu (adekwatnie do sytuacji, gdyby od początku kredyt był udzielony w złotówkach);
• odsetki od nadpłaconej kwoty;
• znaczną kwotę w związku z zobowiązaniem czytelnika do odstąpienia od dalszych roszczeń związanych z tą umową.
Ta ostatnia kwota to odrębne świadczenie banku na rzecz czytelnika i jest ona znacznie niższa niż kwota wpłacona do banku ponad kwotę udzielonego kredytu. Jednocześnie bank poinformował czytelnika, że w odniesieniu do kwoty wypłaconej za odstąpienie od dochodzenia roszczeń w przyszłości na banku ciąży wypełnienie obowiązku informacyjnego (tj. sporządzenie informacji PIT-11). Czy czytelnik powinien zapłacić podatek dochodowy od kwoty wskazanej w otrzymanej informacji PIT-11?