procedury
Dane dowodzą błędów fiskusa i potrzeby wzmocnienia sądów
Jak co roku NSA opublikował sprawozdanie z działalności sądów administracyjnych, tym razem za 2023 r. Subiektywnie wybraliśmy cztery zagadnienia oscylujące wokół tych danych
Sprawozdanie Naczelnego Sądu Administracyjnego jest bardzo szczegółowym opracowaniem, zawiera wiele danych, których interpretacja pozwala ocenić działalność sądów administracyjnych i sprawy, które do nich trafiają.
Co trzecia decyzja jest błędna
Z perspektywy podatników kluczową rolę odgrywa możliwość weryfikacji prawidłowości decyzji podatkowych. Takie ostateczne decyzje można bowiem zaskarżyć najpierw do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a następnie ewentualnie do NSA. Warto zaznaczyć w tym kontekście, że Ministerstwo Finansów chwali się coraz większą skutecznością organów podatkowych. Jak więc wygląda rzeczywistość w tym obszarze – przynajmniej na poziomie rozpatrywania spraw i bazując na uproszczonych danych?
Z opublikowanych statystyk wynika, że gdy podatnicy decydują się na zaskarżenie rozstrzygnięcia organu do sądu administracyjnego, to ponad jedna trzecia z nich jest uchylana przez WSA. Czyli, upraszczając, co trzecia decyzja jest błędna. Co więcej, w tym zakresie zauważalny jest wzrostowy trend – średnio z roku na rok uchylanych jest o ok. 5 pkt proc. więcej rozstrzygnięć organów.