Artykuł
Inwestycje PRS a podatek od nieruchomości
Branża PRS, czyli sektor najmu instytucjonalnego, w Polsce jest w dopiero w początkowej fazie rozwoju, ale dynamicznie się rozwija ze względu na strukturalny brak mieszkań na wynajem. W związku z tym, że rynek jest młody, praktyka działania i podejście do rozliczeń podatkowych inwestorów i instytucji za nie odpowiedzialnych dopiero się kształtują. Na pytania związane z prawidłowym rozliczeniem podatku od nieruchomości w inwestycjach PRS odpowiadają eksperci podatkowi, na co dzień dzielący się wiedzą w tym zakresie na Platformie Wiedzy MDDP
O co pytają na szkoleniach
problem Czy powinniśmy opłacać podatek od nieruchomości od instalacji fotowoltaicznej zainstalowanej na dachu budynku z mieszkaniami na wynajem? Powstała ona już po oddaniu budynku do użytku.
odpowiedź Instalacja fotowoltaiczna składa się zazwyczaj z kilku grup obiektów różniących się budową i funkcją, takich jak: panele fotowoltaiczne, elementy mocowania paneli, system kablowy, urządzenia elektryczne, jak inwertery czy stacja transformatorowa. Dla instalacji posadowionych na gruncie mogą dojść obiekty pomocnicze, np. ogrodzenie czy droga dojazdowa. Każdy z wymienionych rodzajów obiektów powinien zostać indywidualnie rozpoznany dla celów podatku od nieruchomości.
Panele fotowoltaiczne nie są traktowane jako przedmioty podlegające podatkowi od nieruchomości niezależnie od miejsca ich montażu. W przypadku instalacji zainstalowanej na dachu budynku opodatkowaniu nie będą podlegały także elementy mocujące panele do konstrukcji dachu (stelaż/rama montażowa). Jeśli budowa państwa instalacji fotowoltaicznej nie wymagała ułożenia w ziemi dodatkowych przewodów kablowych, to omawiana instalacja nie powinna rodzić obowiązku zapłaty podatku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right