Porada
Poradnia ubezpieczeniowa
- Dlaczego rekompensata wypłacana w zamian za zlikwidowaną jubileuszówkę także nie podlega oskładkowaniu
- Czy zmiana przez ZUS decyzji o niepodleganiu ubezpieczeniom społecznym zawsze będzie oznaczać prawo do odsetek za opóźnienie w wypłacie zasiłku
- Na jakich zasadach należy obliczać okres wyczekiwania, gdy zatrudniono pracownika będącego wcześniej zleceniobiorcą
W naszej firmie zmienia się regulamin wynagradzania i są likwidowane m.in. nagrody jubileuszowe, przyznawane dotychczas co pięć lat, dzięki czemu korzystały ze zwolnienia ze składek. Pracodawca planuje wypłacić pracownikom jednorazowe rekompensaty za likwidację jubileuszówek. Rekompensaty dostaną wszyscy pracownicy. Czy takie świadczenia również będą zwolnione ze składek?
Zgodnie z art. 18 ust. 1‒2 oraz art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Od tej zasady istnieją wyjątki, które zostały określone w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jednym z takich wyjątków, zgodnie z par. 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, są nagrody jubileuszowe, które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co pięć lat. Przepisy rozporządzenia nie mówią jednak nic na temat ewentualnych świadczeń wprowadzanych zamiast jubileuszówek. Można by więc uznać, że opisane rekompensaty podlegają oskładkowaniu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right