Artykuł
wyjaśnienia
Badania kontrolne konieczne, gdy zwolnienia były wystawiane bez przerwy
Tak stwierdził Główny Inspektorat Pracy w stanowisku wydanym dla DGP. Uznał również, że skierowanie na takie badania nie będzie konieczne, jeśli umowa z pracownikiem ma być rozwiązana, a on zostanie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy
Główny Inspektorat Pracy w wydanym dla DGP stanowisku z 6 marca 2024 r. doprecyzował zasady kierowania pracowników na kontrolne badania medycyny pracy i potwierdził pogląd zaprezentowany przez resort rodziny dotyczący daty aktualizacji informacji o warunkach zatrudnienia w przypadku pracowników nieobecnych w pracy w czasie, gdy warunki uległy zmianie i pojawił się obowiązek aktualizacji.
Jak liczyć 30 dni
Zasady kierowania pracowników na badania kontrolne lakonicznie określa art. 229 par. 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465; dalej: k.p.), z którego wynika, że w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Badania nie są konieczne, gdy zwolnienie lub zwolnienia lekarskie pracownika nie trwają 31 dni lub więcej, gdyż niezdolność do pracy trwająca równo 30 dni pozwala nadal na dopuszczenie pracownika do pracy bez konieczności wykonania badań kontrolnych. W praktyce wątpliwości budziły zagadnienia przerywania okresu zwolnienia i braku jego ciągłości, ale bez wykonywania pracy, np. wolny weekend oraz konieczności wykonania badań kontrolnych w sytuacji, gdy pracodawca nie zamierza już dopuścić pracownika do pracy w trakcie trwającego wypowiedzenia umowy o pracę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right