Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-03-11

Cyberbezpieczeństwo wymaga współpracy

Unijni negocjatorzy osiągnęli porozumienie w sprawie aktu o solidarności cybernetycznej. To następstwo rosyjskich ataków na Ukrainę. Teraz regulację czeka głosowanie w Parlamencie Europejskim

Od czasu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę powiązani z Rosją przestępcy nieustannie prowadzą na Zachodzie operacje w cyberprzestrzeni. 48 proc. ataków rosyjskich grup wymierzonych jest w Ukrainę, a 36 proc. w kraje członkowskie NATO, głównie w Polskę, Wielką Brytanię i USA. Na celowniku są głównie rządowe agendy, organizacje pozarządowe, a także firmy z takich sektorów jak transport oraz energetyka. To kluczowe wnioski z „Microsoft Digital Defense Report 2023”.

Jak przypominają autorzy raportu, członkowie jednej ze zidentyfikowanych przestępczych grup w maju ub.r. podszywali się pod byłego urzędnika wysokiego szczebla, by wysyłać maile do amerykańskiego personelu dyplomatycznego, który wcześniej służył na Ukrainie. Celem było uzyskanie informacji wywiadowczych. Podobne modus operandi miała inna grupa. Związani z nią przestępcy wysyłali wiadomości do pracowników organizacji międzynarodowych, m.in. NATO. Podobne ataki idą w dziesiątki tysięcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00