wyjaśnienia
Pracownik może odpracować wyjście prywatne, zanim z niego skorzysta
Takie stanowisko zajął Główny Inspektorat Pracy w stanowisku wydanym dla DGP. Jednak wyrażenie na to zgody może oznaczać dla pracodawców dodatkowe koszty z tytułu nadgodzin, gdyby do odpracowanego wcześniej wyjścia jednak nie doszło
W przepisach o czasie pracy jest już dłuższy czas cisza legislacyjna, nie licząc zmian dotyczących przerw śniadaniowych i czasu szkoleń, które wprowadzono w 2023 r., ale to nie oznacza, że nie budzą już one wątpliwości. Na szkoleniach ostatnio pojawiły się wątpliwości, co do których zdania były podzielone, dotyczące następujących kwestii:
▶ Czy możliwe jest odpracowanie wyjścia prywatnego przed realnym skorzystaniem z wyjścia, np. pracownik chce wyjść w piątek do lekarza na dwie godziny w trakcie dnia pracy i chciałby odpracować takie wyjście, zostając we wtorek i w środę po jednej godzinie dłużej w pracy, czy też zgodnie z art. 151 par. 21 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465; dalej: k.p.) odpracowanie musi zawsze nastąpić po skorzystaniu z wyjścia prywatnego?
▶ Czy pracownik niepełnosprawny, który na pracę w godzinach nadliczbowych otrzymał zgodę lekarza medycyny pracy, może sam wycofać zgodę od pracodawcy i nie pracować w nadgodzinach, czy też w tym zakresie konieczne jest kolejne orzeczenie lekarskie?