orzeczenie
Czynsz za dzierżawę znaku towarowego można opodatkować ryczałtem
Od przychodu z dzierżawy znaków towarowych można płacić 8,5-proc. ryczałt ewidencjonowany – orzekł NSA. Nie ma więc racji fiskus, który od dawna uparcie twierdzi, że są to przychody z praw majątkowych, a od nich trzeba zapłacić PIT według skali podatkowej (12 proc. lub 32 proc.)
Przychody związane ze znakami towarowymi budzą duże kontrowersje. Organy podatkowe zazwyczaj zaliczają je do źródła prawa majątkowe i każą płacić podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Ale niektórzy podatnicy się z tym nie zgadzają.
Najczęściej takie przychody są uzyskiwane na podstawie umowy licencyjnej. Jednak bywa, że podatnicy, zwłaszcza ci nieprowadzący działalności gospodarczej, szukają możliwości zmniejszenia obciążeń fiskalnych i udostępniają prawa do znaków na podstawie umowy dzierżawy. Robią tak dlatego, że przychód z tzw. prywatnego najmu lub dzierżawy rozlicza się ryczałtem – zgodnie z art. 1 pkt 2 oraz art. 6 ust. 1a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.).