W jaki sposób skorygować wykrytą nieprawidłowość w sprawozdaniu finansowym z lat poprzednich
W trakcie sporządzania sprawozdania finansowego znaleźliśmy błąd wynikający z niewłaściwego ujęcia zdarzenia w 2022 r. Sprawozdanie finansowe za 2022 r. jest już oczywiście zatwierdzone. W jaki sposób należy je poprawić?
Zasady poprawiania błędów ujęte są w art. 54 ustawy o rachunkowości (dalej: u.r.). Dodatkowo zostały one objaśnione w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym ‒ ujęcie i prezentacja” (dalej: KSR nr 7). W świetle tego standardu nie stanowią korekty błędów:
a) zmiany wartości szacunkowych, które z natury rzeczy są pewnymi przybliżeniami i wymagają aktualizacji po uzyskaniu dodatkowych informacji; za przykład mogą posłużyć zwiększenia lub zmniejszenia kwoty rezerwy na zobowiązania wynikające ze zmiany prawdopodobieństwa niekorzystnego wyroku kończącego proces sądowy przeciwko jednostce, zmiana stawek amortyzacyjnych środków trwałych na skutek zmiany uprzednio ustalonego okresu użytkowania, zmiana wysokości odpisów aktualizujących wartość składnika aktywów na skutek pojawienia się nowych informacji;