Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-02-14

Inspekcje weterynaryjne sprawdzą, czy schroniska dla zwierząt spełniają nowe wymogi

Chociaż samorządy miały dodatkowy rok na modernizację placówek, to w wielu miastach nie zdążono na czas. Kontrole nadzoru rozpoczną się jeszcze w tym kwartale i to one zdecydują o dalszym losie przytulisk

Od 27 stycznia br. schroniska dla zwierząt powinny spełniać nowe wymagania. Do najistotniejszych należy obowiązek zatrudnienia osób o odpowiednich kwalifikacjach oraz spełnienie odpowiednich warunków lokalowych (m.in. minimalnych powierzchni przypadających na psa lub kota). Tak wynika z rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 20 stycznia 2022 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt (Dz.U. poz. 175; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 163). I choć rozporządzenie pierwotnie weszło w życie 27 stycznia 2023 r., to ostatecznie na spełnienie nałożonych wymogów samorządy miały na to czas do 27 stycznia br. I chociaż ów termin właśnie minął, to jak wynika z ustaleń DGP, w wielu schroniskach nadal jeszcze trwają prace modernizacyjne. Tak jest przykładowo w schronisku we Wrocławiu. – Wiemy o rozporządzeniu już od dłuższego czasu i przez wiele miesięcy pracowaliśmy nad tym, aby wszystko w odpowiednim czasie wdrożyć. Zmiany wynikające z rozporządzenia omawialiśmy z Powiatowym Inspektoratem Weterynaryjnym. Aktualnie spełniamy większość wymogów, z jednym wyjątkiem. Chodzi o wielkości boksów w izolatce i szczeniakarni, o czym informowaliśmy z wyprzedzeniem PIW. Aktualnie trwa przebudowa starych i dobudowa nowych boksów dla zwierząt – relacjonuje Agata Dzikowska z UM Wrocławia. – Robimy wszystko, by jak najszybciej zrealizować prace – dodaje Aleksandra Cukier z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce, które prowadzi wrocławskie schronisko.

Prace remontowe kończą się też w schronisku dla bezdomnych zwierząt „Ciapkowo” w Gdyni. – Kończy się obecnie ostatni etap inwestycji: budynek administracyjno-socjalny oraz duży wybieg, który będzie służył socjalizacji i da możliwości wybiegania tak potrzebnego każdemu psu – opowiada Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, i dodaje, że schronisko Ciapkowo jest pod stałym nadzorem państwowego inspektora weterynarii, który przedłużył Gdyni termin realizacji obowiązku zapewnienia wybiegu do końca sierpnia 2024 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00