aktualności
1,5 proc. na związki rolnicze może sprawiać gminom kłopot
Nie każdy płacący podatek rolny będzie miał prawo do przekazania jego części, a jedynie grupy literalnie wskazane przez ustawodawcę. Gminy będą musiały więc bacznie przyglądać się każdemu wnioskowi, bo błędnie przekazanych kwot nie odzyskają w formie rekompensaty od wojewody
Możliwość przekazania 1,5 proc. należnego podatku rolnego na rzecz organizacji rolniczych wprowadzono ustawą z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1450), która weszła w życie 1 stycznia 2024 r. Co jednak istotne, grupa podmiotów uprawnionych do przekazania jest węższa niż grupa podatników podatku rolnego.
Uprawnienie nie dla wszystkich
W dodanym od 1 stycznia br. art. 6d ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 333; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1450; dalej u.p.r.) wskazano bowiem, że organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów przekazuje kwotę 1,5 proc. należnego podatku „na wniosek podatnika podatku rolnego, będącego osobą fizyczną, oraz podatnika podatku rolnego będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną”. Tym samym ustawodawca dokonał wyłączeń podmiotowych, albowiem legalna definicja „podatnika podatku rolnego” zawarta w art. 3 ust. 1 u.p.r. jest znacznie szersza. Dla wyjaśnienia, podatnikami podatku rolnego, zgodnie z tym przepisem, są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki, nieposiadające osobowości prawnej, będące:
1) właścicielami gruntów,
2) posiadaczami samoistnymi gruntów,