procedury
Blokada rachunku to za mało do wykreślenia z rejestru VAT
Po zablokowaniu rachunku bankowego skarbówka nie może automatycznie usunąć firmy z rejestru czynnych podatników VAT. Musi być spełniony inny warunek – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Wyrok zapadł 23 stycznia 2024 r. (sygn. akt I SA/Po 381/23) i jest nieprawomocny, ale dodatkowym argumentem dla sądu stała się uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 października 2023 r. (I FPS 3/23). NSA stwierdził w niej, że wykreślenie z rejestru czynnych podatników VAT jest czynnością materialno-techniczną. To oznacza, że:
- fiskus może działać szybciej, nie musi wszczynać postępowania podatkowego i wydawać decyzji ani doręczać jej podatnikowi we właściwym trybie, co więcej, nie musi nawet zawiadamiać o usunięciu z rejestru,
- wykreślony podatnik nie może się odwołać, może tylko się domagać przywrócenia do rejestru, ale to z kolei wymaga udowodnienia przez niego, że wcześniej nie zaszły przesłanki do wykreślenia.
– Ten uproszczony tryb może prowadzić do nadużyć w stosowaniu przepisów o blokadzie rachunków bankowych w zestawieniu z przepisami o wykreśleniu oraz przywróceniu podatnika do rejestru VAT. Jasno wynika to z wyroku WSA w Poznaniu – komentuje doradca podatkowy Marek Kwietko-Bębnowski (patrz: opinia w ramce).