długi spółek
TSUE rozstrzygnie, ilu trzeba wierzycieli, żeby się wybronić
Czy można wymagać od członka zarządu składania wniosku o upadłość spółki, gdy jest on bezprzedmiotowy na gruncie prawa upadłościowego? Czy organy podatkowe mogą ściągać zaległy podatek z majątku takiej osoby, jeśli wcześniej nie ustaliły, czy działała ona niedbale albo w złej wierze?
Takie jest sedno pytań prejudycjalnych, które 31 stycznia 2024 r. wystosował do unijnego trybunału Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (postanowienie z 31 stycznia br., sygn. akt I SA/Wr 966/22). Przypomnijmy, że niespełna tydzień wcześniej ten sam sąd zadał Trybunałowi Sprawiedliwości UE inne pytania, które, tak jak te najnowsze, dotyczą solidarnej odpowiedzialności majątkowej członków zarządu. Pisaliśmy o tym szerzej w artykule „Odpowiedzialność członków zarządu trafiła do TSUE” (DGP nr 21/2024).
Odpowiedzialność solidarna
Oba pytania dotyczą art. 116 par. 1 polskiej ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem członek zarządu spółki kapitałowej (z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, a także spółki w organizacji) odpowiada solidarnie za jej zaległości podatkowe, jeżeli: