Artykuł
CYKL: Dokąd zmierza podatek u źródła
Dlaczego w WHT nie możemy zapomnieć o cenach transferowych
Zagadnienie transfer pricingu kojarzy się podatnikom głównie z planowaniem transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz wypełnianiem obowiązków dokumentacyjnych. Jednak regulacje dotyczące takich transakcji mają zastosowanie również w innych obszarach podatkowych. Jednym z nich jest podatek u źródła
Przepisy nakładają na płatnika obowiązek dochowania należytej staranności przy dokonywaniu weryfikacji przesłanek do zastosowania zwolnienia, preferencyjnej stawki lub niepobrania podatku u źródła (ang. Withholding Tax, WHT). W przypadku gdy wskazana analiza dotyczy transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi i należności od odsetek lub szeroko rozumianych wartości niematerialnych (np. praw autorskich, znaków towarowych, licencji), konieczne jest udowodnienie, na potrzeby WHT, że warunki realizowanej transakcji są rynkowe.
Co istotne, w przypadku wypłat podlegających WHT (np. dywidendy, odsetki, należności licencyjne) i przekraczających 2 mln zł rocznie na rzecz jednego podmiotu powiązanego polskie podmioty (płatnicy) są zobowiązane pobrać podatek u źródła według podstawowej stawki, niezależnie od tego, czy warunki do zastosowania zwolnienia lub preferencyjnej stawki zostały spełnione. Zagraniczny podmiot będący podatnikiem (lub płatnik, jeżeli poniósł ciężar podatku) ma prawo ubiegać się o zwrot podatku w ramach odrębnego postępowania. Obowiązek ten jest wyłączony w przypadku posiadania opinii o zastosowaniu preferencji w podatku u źródła bądź też złożenia oświadczenia WH-OSC przez członka zarządu w ustawowym terminie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right