Chcesz mieć pewność, że przepisy SUP ciebie nie dotyczą? Wystąp teraz o interpretację
Warto, by wniosek o nią złożyli do urzędu marszałkowskiego przedsiębiorcy m.in. z branży gastronomicznej czy producenci i dystrybutorzy artykułów spożywczych, którzy używają opakowań z tworzyw sztucznych. Wtedy będą mieć jasność, czy od stycznia 2024 r. podlegają pod nowe prawo
Transpozycja przepisów unijnych do polskiego prawa nie jest jasna i oczywista. Przez to wiele firm nie wie, jakie nowe zobowiązania na nich ciążą, ani czy w ogóle podlegają one pod znowelizowane przepisy. Potwierdzają to pierwsze udzielone przez urzędy marszałkowskie interpretacje indywidualne z zakresu SUP.
O co chodzi
Przypomnijmy, że 24 maja 2023 r. weszła w życie zmiana ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja SUP), która miała na celu wdrożenie w Polsce przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (dalej: dyrektywa plastikowa). Nowelizacja ta wprowadziła zmiany aż w 11 innych ustawach. Podstawa nowych regulacji dotyczących plastików jednorazowego użytku została zaimplementowana do ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (dalej: u.o.p.). Warto wiedzieć, że rozstrzygnięcie o podleganiu (lub nie) pod te zobowiązania jest trudnym i często wieloetapowym procesem. Ustalenia wymaga m.in. to, czy dane opakowanie/produkt spełnia definicję jednorazowych tworzyw sztucznych, do czego jest wykorzystywane albo który podmiot w łańcuchu spełnia definicję wprowadzającego. Te pytania tylko na pozór wydają się proste. W rzeczywistości często stanowią bardzo duże wyzwanie dla firm i powołanych w nich specjalnych zespołów, które mają za zadanie prawidłową implementację nowych obowiązków.